Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Zimní olympiáda 2022

V únoru žil olympiádou v Pekingu nejen celý sportovní svět, ale také naše družina. Nejprve jsme si povídali o tradici olympijských her, seznamovali jsme se s olympijskými disciplínami a důležitostí hry fair play. Počasí nám trošku kazilo plány, ale my jsme to nevzdali a uspořádali olympijské hry v našich podmínkách, zčásti v tělocvičně a zčásti venku.

Naši malí sportovci soutěžili v biatlonu, skocích na lyžích, rychlobruslení, curlingu, hokeji a krasobruslení. Starší děti kreslily maskoty svých týmů, vymýšlely pokřik a vyráběly figury disciplín z alobalu. Mladší děti do deníku Sběratele perel vyšívaly olympijské kruhy, aby si připomněly význam her – setkávání sportovců celého světa na jednom místě.

A protože po olympiádě následuje i paralympiáda, rozhodli jsme se si vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to je mít alespoň na pár chvil nějaký hendikep. Při procházení trati se zavázanýma očima se děti musely spolehnout na navigátora, poslepu postavit nejvyšší komín z kostek či namalovat obrázek ústy. Omezení mobility si děti vyzkoušely při hodu na basketbalový koš ze sedu nebo při sledge hokeji. Uvědomily si, jak důležité je chránit své zdraví, které často bereme jako samozřejmost. Diskutovali jsme o tom, že jsou mezi námi lidé, kteří i přes své zdravotní omezení jsou hodni obdivu za to, s jakou odhodlaností dokáží překonávat překážky, které je v životě potkaly.

Všichni olympionici obdrželi medaile, které si sami vyzdobili. Za nadšení a bojovnost, se kterou se pustili do sportovního zápolení, při němž si osvojili i nové pohybové dovednosti a užili i spoustu zábavy, si vysloužili ovocnou odměnu.

Olympiáda děti bavila natolik, že samy připravily zajímavosti z její historie a aktivně sledovaly dění kolem tohoto sportovního svátku.

Vytisknout