Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pilné včelky

 

 

Prostřednictvím půvabného pohádkového příběhu o včelce Sluněnce, která nás provázela den co den, se děti seznamovaly s životem včelstva v úlu. Všechna vývojová stádia včelek děti zachytily na plástve vytvořené z těstovin. Starší děti se snažily na podkladu z bublinkové folie na základě pozorování napodobit anatomii těla včely.

Děti se dozvěděly, jak přichází včelky na svět, jaká panuje v úlu přísná disciplína. Na mladé včelky čeká po vylíhnutí spousta práce, kterou si děti vyzkoušely formou pohybových her a úkolů jednotlivě nebo v týmech od čističky odstraňující z plástu nečistoty, přes kojičku krmící larvy mateří kašičkou a pylem, stavitelku, která vylučuje vosk a staví buňky plástu, až po strážkyni bránící úl před nepřáteli a létavku opylující květy a sající nektar z rostlin.

Víte, že včely umí tančit? To děti předvedly svým rodičům v rámci divadélka Jak se včelky naučily tančit. Tancem se včely dorozumí, kde se dá najít sladký nektar, a dohodnou se i na spoustě dalších věcí, které jsou pro ně důležité. S představením děti vystoupily i u příležitosti otevření naučné stezky ve Včelařském areálu na Krásné.

Završením celého projektu byla výprava na včelnici, kde nás čekal pan Václavík. Poutavou formou přiblížil dětem práci včelaře, ukázal jim pomůcky, bez kterých se při své činnosti neobejde. Se zaujetím jsme pozorovali části těla včely pod mikroskopem. Na nově otevřené naučné stezce čekaly na děti úkoly, které při pozorném čtení hravě zvládly a mohly se pustit do poznávání rostlin při hledání cesty v květinovém bludišti.

Vlastním prožitkem se děti dozvěděly řadu zajímavých poznatků o životě, významu včel a důležitosti ochrany přírody.

Vytisknout