Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Mexiko – první destinace nové celoroční hry Cesta kolem světa

Jak je z titulku zřejmé, v letošním školním roce bude naše družina hodně cestovat. Na výlet do Karibiku nás vzala maminka Mily Ramos, paní Martina Gižová, která nás nejprve seznámila s polohou, podnebím a obyvateli země.

Poté jsme nahlédli pod pokličku mexické kuchyně proslulé svou barevností, množstvím koření a omáček a pokrmů z tortill, jejichž základními surovinami jsou fazole, kukuřice, maso a papričky jalapeños. Prostřednictvím interaktivní tabule jsme se přenesli na místní trh a poznávali pro nás exotickou papáju, dračí ovoce, ananasy, manga či kokosové ořechy a žasli nad množstvím druhů banánů.

Neméně bohatá je v Mexiku i fauna. Se zaujetím děti naslouchaly vyprávění z osobního či zprostředkovaného setkání s pavoučí opicí, jaguárem, hadem škrtičem, leguánem, krokodýlem nebo tarantulí. Z ptačí říše jsou zde k vidění papoušci, plameňáci, pelikáni, tukani. Paní Martina s Milou působí jako dobrovolnice při záchraně mořských želv; poutavě nám popisovaly, jak pomáhají při ochraně hnízd a vypouštění malých želviček do moře.

Z vyprávění a porovnání Miliných rodinných fotografií lze vidět odlišnosti v náplni běžného dne u nás a v Mexiku; v trávení volného času jich však příliš mnoho nenajdete. Mila a její kamarádi, i když často odlišných národností, se stejně jako naše děti rády smějí, společně si hrají, těší se na piñatu a navštěvují řadu kroužků. To ale neplatí pro všechny děti v Mexiku. Některé rodiny jsou velmi chudé, žijí v chatrných přístřeších, musí denně vyžít jen s několika dolary. Bohatší děti navštěvují chudé a darují jim své oblečení a hračky.

Druhý den jsme diskutovali o tom, co děti nejvíc zaujalo. Za správně zodpovězené otázky děti získaly do cestovního pasu samolepku navštívené země a ochutnaly Tortilla chips.

Přestože venku pršelo, všechny přítomné hřálo sluníčko z dalekých krajů. Mamince Mily patří velký dík za velmi zajímavé povídání a seznámení dětí s jinou kulturou, odlišnými životními podmínkami a zvyky lidí na opačném konci světa. Přejeme paní Gižové a Mile šťastný návrat domů do Mexika, a protože jsme díky internetu stále v kontaktu, těšíme se na další sdílené zážitky.

Vytisknout