Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Slavili jsme svátek Země

V týdnu od 16. do 20. dubna probíhal v naší družině ekologický projekt ke Dni Země. Aby byl prožitek dětí z celého týdne intenzivnější, byl to týden barevný. Barvy jsou všude kolem nás, staly se součástí všech činností v družině. Děti byly předem informovány, která z barev bude „frčet“ následující den, a právě tou obohatili svůj outfit.
Pondělí mělo zelenou barvu. Povídali jsme si o nejdůležitějších podmínkách pro život, které nám Země poskytuje. Zkoušeli jsme si představit, jaký by byl život na naší planetě bez rostlin, bez lesů. Pomocí frotáže jsme objevovali krásu zeleně kolem nás.
V úterý jsme všichni zářili žlutou barvou jako sluníčko, které dává světlo a teplo všemu živému. Do připravených květináčů jsme zasadili semínka slunečnic a přesazovali muškáty, které budou brzy zdobit okna naší družiny.
Oděni do odstínů modré barvy jsme si ve středu vyprávěli o vodě, důležitosti šetřit vodou a významu pro člověka i pro život jako takový. Při vycházce jsme trhali rostliny, které jsme později použili k výrobě herbáře.
Čtvrtkem nás provázela červená barva. Děti při hře dostaly krabici odpadků, které museli roztřídit do připravených kontejnerů (plasty, sklo, papír, vybité baterie a vyřazená elektrozařízení). Víčka PET lahví jsme využili nejen ke tvoření obrazců a pyramid, ale také k vytvoření společné zeměkoule, kterou děti doplnily vlastním portrétem každého z nich.
V pátek jsme barevný týden zakončili bílou barvou – symbolem čistoty. Povídali jsme si o vzduchu, z čeho se skládá, jak jej dokážeme znečistit. A protože nám osud naší Země není lhostejný, rozhodli jsme se posbírat odpadky kolem cyklostezky.
Barevný týden uběhl jako voda. Děti získaly nové dovednosti, vlastním prožitkem si své poznatky lépe upevnily a posílily správné postoje a kompetence v péči o přírodu, která je nenahraditelná pro život nás všech.

Vytisknout